Raczej nie kąpcie się w Zalewie Sulejowskim.

W związku z nadchodzącymi wakacjami postanowiliśmy sprawdzić jak przedstawia się jakość wody w kilku zbiornikach, które są popularnym miejscem do kąpieli i plażowania w Centralnej Polsce.
Na pierwszy ogień poszedł Zalew Sulejowski i Zalew Zegrzyński

Zalew Sulejowski

zalew-sulejowski.jpg

Państwowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Tomaszowie na swoich stronach internetowych ostrzega, że następujące kąpieliska nie nadają się do wykorzystania ze względu na przekroczenie ilości bakterii grupy coli:

  • Swolszewice, Małe Borki. Zalew Sulejowski (przy ośrodku “Borki”)
  • Smardzewice Zalew Sulejowski (przy tamie)
  • Karolinów, Zalew Sulejowski (przy polu namiotowym)
  • Tresta, Zalew Sulejowski (przy polu namiotowym)

Nie jestem pewien, ale to są chyba wszystkie kąpieliska nad tym akwenem, a na pewno ich znakomita większość. Nawet gdyby jakieś zostały pominięte, myślę że bezpieczniej będzie o nich zapomnieć. Wieloletnie problemy Zalewu Sulejowskiego związanie z algami, i glonami nie są raczej tajemnicą. Jak można się domyśleć, bakterie coli biorą się ze zrzucania do Zalewu nieoczyszczonych ścieków. (Piotrków Trybunalski). Silna eutrofizacja bierze się również z tego, że z okolicznych pól do Zalewu spływają duże ilości nawozów. Do tego zmniejszyła się ilość dopływającej wody, co wydłuża czas wymiany wody w zbiorniku.
Obserawacje prowadzone przez PSSE w Tomaszowie wskazują że z roku na rok coraz większym problemem są zakwity sinic- zakwitają coraz częściej i dłużej.

Zalew Sulejowski dzieli dwa miasta nie tylko w sensie geograficznym. Piotrków planował zrzucać do niego swoje oczyszczone ścieki, co zostało oprotestowane przez władze Tomaszowa Mazowieckiego. Brak jednego gospodarza tego terenu może oznaczać, że znalezienie jakiegokolwiek sensownego rozwiązania nie będzie łatwe ani nie nastąpi szybko. Generalnie działania zmierzające do przywrócenia Zbiornikowi Sulejowskiemu statusu czystego zbiornika rekreacyjnego póki co toczą się w warstwie werbalnej. Nie należy zatem spodziewać się jakiejś poprawy dopóki nie zostanie rozwiązany problem dostarczania do zbiornika pierwiastków biogennych, które go użyźniają. To z kolei wymaga zbudowania wzmiankowanej oczyszczalni dla Piotrkowa.

Zalew Zegrzyński.
zalew-zegrzynski2.jpg

W przypadku Zalewu Zegrzyńskiego sytuacja wygląda nieco lepiej. Osoba, która odebrała telefon, którego numer został podany na stronach Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Legionowie zapewniła mnie że w Zalewie można się kąpać.

Nie zmienia to faktu, że woda Zalewie Zegrzyńskim jest zielona i gęsta od glonów, bo jak co roku o tej porze roku zbiornik jest silnie zeutrofizowany. Na plaży znajdujemy zdechłe ryby, co zapewne jest wynikiem braku tlenu w wodzie, w której przestała zachodzić fotosynteza z braku dostępu światła słonecznego- zapobiega temu duża ilość glonów. Woda z Zegrza zasila Wodociąg Północny będący źródłem wody dla Warszawy. Daje to szansę na to że woda w Zalewie Zegrzyńskim jest dobrze monitorowana.

22 czerwca
w sprawie Zalewu Sulejowskiego: następujące kąpieliska zostały oznaczone jako “przydatne”:
Swolszewice Małe, Karolinów, Tresta
nieprzydatne pozostają Smardzewice przy tamie

Woda w Zbiorniku Jeziorsko została uznana przez Poddębicki sanepid za czystą

3 lipca:
Zalew Sulejowski
Bronisławów (Zalew Sulejowski, gm. Wolbórz) i Sulejów (rz. Pilica) niezdatne, reszta zdatna
Jeziorsko (Wylazłów) zdatne
Zalew Zegrzyński wszystkie kąpieliska zdatne

2 comments to Raczej nie kąpcie się w Zalewie Sulejowskim.