Cena i koszty użytkowania ? kalkulacja dla przydomowej oczyszczalni.

koszt-oczyszczalni.jpg

Chęć poprawy sytuacji w zakresie ochrony środowiska, czy też chęć niezatruwania ściekami własnej ziemi to jedne z możliwych powodów, dla których decydujemy się na nabycie przydomowej oczyszczalni. W coraz większej ilości przypadków decydującym czynnikiem są koszty. Język pieniędzy rozumieją wszyscy, i bardzo dobrze się składa, że wyraźne bodźce finansowe wspierają realizację pomysłów ekologicznych, bo sam szczytny cel nie wystarczał. Zastanówmy się zatem jak powinna wyglądać kalkulacja opłacalności inwestycji i jakie systemy są najbardziej opłacalne dla nabywcy.Policzmy wszystkie rodzaje kosztów i wydatków:

Koszt zakupu urządzeń

W przypadku osadnika gnilnego (szambo) możemy zejść do 2500 PLN za sztukę, chociaż nie dajmy się nabrać, że jest to oczyszczalnia, nawet jeśli ma w nazwie eko, lub coś podobnego. Do tego doliczamy koszt stopnia biologicznego, który w najbardziej złożonych systemach może sięgnąć nawet kilkunastu tysięcy.

Wykonanie odprowadzenia wody.

Najtańsze jest odprowadzenie do rowu chłonnego lub do gruntu studnią chłonną. Wszelkie formy drenażu rozsączającego oznaczają wysokie koszty robocizny, zależne od wielkości drenażu oraz rozaju gleby. Doświadczenie pokazuje, że drenaż rzadko kiedy działa satysfakcjonująco powyżej 3 lat. Kiedy drenaż przestaje spełniać swoją rolę, wiele osób porzuca go i nauczeni doświadczeniem przestawiają się na system biologiczny, dlatego nie ma zbytniego sensu rozwodzić się nad kosztami naprawy drenażu W tym punkcie należy doliczyć również koszt związany z dewastacją (rozmięknięciem) obszaru wadliwie działajcego drenażu, i uciążliwość zapachu.

Wywóz nieczystości i osadu.

W przypadku systemów osadnik / szambo + drenaż wywóz szamba może następować nawet raz na miesiąc.
Stanowi to wówczas główny składnik kosztu eksploatacji W przypadku systemów biologicznych dobrej klasy, osad może być usuwany raz na pół roku. Jak wiemy szambo lubi się przepełniać w sobotę wieczorem, lub w niedzielę rano, więc do kosztów należy doliczyć fatygę, wysiłek i zmarnowany czas czekania na wywóz szamba, który mógłby być wykorzystany na coś innego.

Koszty energii elektrycznej

Zależnie od konstrukcji, która przekłada się na efektywność, zużycie energii może kosztować nawet poniżej 200 zł. Jest to zależne od tego czy ścieki przepływają grawitacyjnie, czy muszą być intensywnie przepompowywane, oraz jak zorganizowany jest system natleniania. Tak niski koszt energii elektrycznej jest możliwy do osiągnięcia tylko przy bardzo przemyślanej konstrukcji.

Koszty serwisu i koszty awarii

Urządzenia takie jak pompy i dyfuzory, choć mają długi okres eksploatacji, wymagają okresowej wymiany dla zagwarantowania niezawodnej pracy systemu. W porównaniu z kłopotem jaki stwarza awaria i kosztami jej usunięcia w trybie awaryjnym, nie są to duże koszty.

Święty spokój
Wybierając odpowiednią technologię ma się z głowy zabiegi takie jak dosypywanie bakterii, zaszczepianie osadu, czy inne czynności związane z kontrolą i obsługą pracy oczyszczalni. System powinien posiadać panel sterujący, na którym wyświetlane są potencjalne alarmy.

Podsumowując, przed zakupem, należy sprawdzić dokładnie różne oferty, ponieważ często w życiu bywa, że urządzenia najtańsze są najdroższe w eksploatacji, więc sztuka polega na wybraniu systemu jak najlepszej klasy za rozsądną cenę. W zamian mamy prawo oczekiwać, że ścieki przestaną kojarzyc się z problemem.

Symulacja kosztów budowy i eksploatacji (inwestycja i eksploatacja łącznie)
Pierwszy rok
Szambo Oczyszczalnia przydomowa
koszty budowy szamba 7500 koszty budowy oczyszczalni przydomowej 15000
wywozów 31 energia 200
za wywóz 200 wywóz osadu 200
Suma 6200 serwis 200
koszt w pierwszym roku 13700 koszt w pierwszym roku 15600
Drugi rok
wywozów 31 energia 200
za wywóz 200 wywóz osadu 200
serwis i części 300
Koszt w drugim roku 6200 Koszt w drugim roku 700
Koszt łącznie po dwóch latach 19900 Koszt łącznie po dwóch latach 16300
Różnica kosztów w drugim roku 5500
Roczna stopa zwrotu z początkowej inwestycj (liczona jako różnica kosztów w jednym roku dzielona przez wartośc inwestycji początkowej)i 36,67%
Zysk w okresie 10 lat eksploatacji 55000

W powyższej tabelce nie ujmuję kosztów eksploatacji systemu drenażowego ponieważ pomimo tańszej budowy i niepobierania prądu, uważam że przy obecnym stanie techniki system drenażowy nie spełnia oczekiwań jakie się stawia oczyszczalniom przydomowym. Zwycięzcą zatem pozostaje oczyszczalnia biologiczna z bioreaktorem, co potwierdza się patrząc na tysiące sztuk takich systemów sprzedanych co roku w Polsce.
_

Zapraszamy do pobrania oferty biologicznych oczyszczalni przydomowych Biokube:
Zapraszamy do pobrania rysunków biologicznych oczyszczalni przydomowych Biokube :

Chętnie udzielimy więcej informacji. Proszę użyć poniższego formularza. W przypadku zapytania o oczyszczalnię proszę o podanie ilości osób lub metrów sześć ścieków , co będzie odbiornikiem (grunt, rów, rzeka), telefonu kontaktowego oraz lokalizacji


[contact-form-7 404 "Not Found"]

2 comments to Cena i koszty użytkowania ? kalkulacja dla przydomowej oczyszczalni.